Všetko s mierou. Aj naberanie bronzu má svoje limity, hoci slnečná energia je pre nás nenahraditeľná, má povzbudivé účinky na psychiku a dodáva nám potrebný vitamín D, treba však odhadnúť zdravú mieru. Ultrafialové žiarenie typu UVA a UVB je pre oči veľkým nebezpečenstvom, hlavne vtedy, ak ich oči prijímajú vo veľkom množstve. Menším problémom, ktorý to môže spôsobiť je zápal spojiviek, vážnejšie je už poškodenie sietnice, rohovky alebo šošovky. Veľmi bolestivou záležitosťou je spálenie očí, áno, počujete dobre, aj to je možné. Stať sa to môže, ak strávite jeden deň na pláži bez ochrany očí slnečnými okuliarmi. Ešte väčším strašiakom je rakovina oka,https://certiplus.sk/milujte-svoje-oci, ktorú spôsobuje prenikanie slnečného žiarenia do dúhovky.

pláž


Pred UV žiarením ju chráni melanín, tak isto ako aj našu pokožku. Dúhovka modrookých ľudí obsahuje menej pigmentu, preto ich melanóm oka ohrozuje viac ako tmavookých ľudí.


Citlivosť očí na slnečné žiarenie je u každého z nás iná, ale platí zásada chrániť si zrak pred jasným slnkom bez rozdielu farby dúhovky. Vodné plochy alebo piesočná pláž sú za jasného slnečného dňa veľmi nebezpečné vzhľadom na silné odrazy slnečných lúčov, tiež zvyk čítať knihy bez okuliarov nie je pre oči priaznivý, pretože biele stránky odrážajú lúče priamo do oka.

les

 
o   Spôsoby ochrany zraku

 

Okuliare sú základ, ale mali by spĺňať určité kritériá, hlavne účinný ochranný UV filter.

Dôležitá je aj veľkosť skiel, najideálnejšie je, aby bolo oko podľa možnosti celé zakryté. Aj kontaktné šošovky dnes už majú zabudovaný UV filter, ale keďže chránia iba rohovku a spojnicu nie, lepšou možnosťou sú okuliare aj vzhľadom na komfort pri nosení. Nenosením ochranných okuliarov automaticky žmúrime, a tým si len vytvárame vrásky okolo očí, no ochrana je pritom nulová. Existujú aj iné spôsoby  ako zamedziť vniknutiu intenzívneho slnečného žiarenia do očí, môžeme si napríklad nasadiť klobúk alebo šiltovku. Oči sú citlivé aj na prievan, takisto im neprospieva sucho a aj prašné prostredie. Pri problémoch spôsobených jedným z týchto faktorov si na pomoc zoberte vhodné kvapky, tie oko upokoja a prípadne aj vyliečia.