1) V skutočnosti nie sú ryby.

Nie sú to ani stavovce. Medúzy sú súčasťou skupiny morských živočíchov, ktoré obsahujú špecializované bunky na zachytenie potravín, ako sú morské sasanky a koraly.

žluté meduzy

2) V podstate sú vyrobené z vody a nervov.

Medúzy nemajú žiadny mozog, srdce, kosti ani dýchací systém (ich koža je taká tenká, že môžu okysličovať difúziou) a pozostávajú z približne 95% vody . Ich nervový systém im umožňuje vnímať základné zmysly ako zápach a dotyk. Nepotrebujú žiadne iné orgány.

4) Medúzy sú už viac ako 650 miliónov rokov na tejto planéte.

Potvrdzujú to fosílne dôkazy, že medúzy boli nažive v období, ktorý sa datuje ešte predtým ako žili dinosaurami, čiže sa radí medzi najstaršie multi-orgánove stvorenie na planéte. Aj toto je jeden z mnohých úžasných faktov o medúzachktoré sa môžete dočítať na tejto stránke.

modrá medůza

5) Nie všetky medúzy pália.

Existujú niektoré druhy medúzy, ako je Zlatá Medúza , ktoré nepotrebujú svoj obranný mechanizmus aby sa bránili.

6) Niektoré medúzy sú jedlé.

Medúzy sú v niektorých ázijských kuchyniach vychválené ako pochúťka : napríklad v Kórei sa „medúzový salát“ podáva na večierkoch, svadbách a iných slávnostných večerných hodinách.

V Japonsku sa medúzy používajú na výrobu rôznych druhov jedál a sú naozaj výborné.

7) Najmenej jedovatá medúza je aj najmenšia.

Popálenie od medúzy Irukandji – meria približne jeden kubický centimeter – je 100 krát silnejší ako kobry a 1000 krát silnejšia ako tarantuly. Keď je obeť postihnutá jednou z týchto malých nočných môr, obeť trpí „Irukandžiho syndrómom“: silné bolesti, nevoľnosť, potenie, zrýchlená srdcová frekvencia a zvýšený krvný tlak. Ak sa do 20 minút od popŕhlenia touto malou potvorou nedostaví pacient k lekárovi, pacient umiera na zástavu srdca .

medúza

8) Všetko je jedna diera.

Áno, je to správne: medúzy majú jedny ústa, kde konzumujú jedlo, vylučujú odpad a reprodukujú sa.

Úžasné fakty o medúzach
5 (100%)1