Moji starí rodičia žili na lazoch. Často som k nim s láskou chodievala nielen v čase prázdnin, ale aj cez soboty a nedele. Nevedela so sa dočkať voľného dňa, aby som sa rozbehla hore kopcom k malej učupenej chalúpke.
Chalúpka to síce bola malá, ale tá záhrada vôkol ! Žiadny plot, žiadna zábrana- celé hektáre pôdy a lúk, časti lesa , potoky- to všetko bola záhrada starkých.

dívka

V každom ročnom období to bola iná krása.

  • Iný pohľad na jar, keď sa príroda prebúdzala k životu, keď vŕba pri potoku púšťala prvé púčiky, keď trávička bojazlivo vykukovala zo zeme. Zvieratá v maštali sa tiež tešili tomuto pohľadu a starký ich hneď veru poslal pokochať sa krásou. Zahryznúť si čerstvej trávičky. Aj sliepky vedeli, že je jar- pobehovali po dvore jedná radosť.
  • V lete bol nádherný pohľad na pokosené lúky, snopy sena, v ktorých sme sa tak radi vyvaľovali a nechali sa hladkať slniečkom. Ešte že to slnko nevie rozprávať a nemôže teda prezradiť tajomstvá prvých detských lások. S babičkou sme každý deň chodili zberať rôzne bylinky- pŕhľavu na čajík, praženičku, na odvar na vlasy. Materinú dúšku na večerný čajíček. Zemežlč na žalúdočné problémy. Starká bola múdra žena. Vedela všetko o bylinkách a vedela ich aj dať susedom ako liek. Nielen susedom ale aj zvieratám, ktoré so starkým chovali. Ak sa pozrela ráno na zvieratko a zbadala, že niečo s ním nie je v poriadku- šup ju do lesa. A už spokojne kráčala o chvíľu s náručou bylín.

květiny

  • Jeseň bola prenádherná farebnosťou a množstvom dubákov, ktoré sme dennodenne zbierali, jedli a sušili na zimu.
  • Najhorším obdobím pre starkých bola zima. Dni boli krátke a v chalúpke bolo potrebné stále prikladať do pece. Chodievali vtedy spať hádaj aj o ôsmej večer. Pre mňa ale zima tu bola nádherná. Tak krásne mrazom vymaľované okenné tabule som odvtedy nevidela. Júj či by som sa tam rada hneď veru vrátila.!

Záhrada na lazoch
4 (80%)2